یکی از سایت های معروف ایرانی در زمینه بررسی تخصصی اپلیکیشن های موبایل، سایت AppReview است که در یکی از مطالب اخیر خود به نقد و بررسی نرم افزار قلم هوشمند قرآن همراه پرداخته است. در ادامه، نظر متخصصان این مجموعه را می بینید.

 

کتاب آسمانی دین اسلام، سرشار از آیاتی است که عمل کردن به آنها انسان را از سعادت این دنیا و جهان آخرت بهره مند میگرداند. خیلی از مسلمانان در مطالعه قرآن از خود جدیت نشان میدهند و سعی میکنند تا از دستورات خداوند پیروی نمایند. در کشور ما نیز چنین افرادی بسیار زیاد هستند اما قرآن به زبان عربی میباشد و قرائت آن برای فارسی زبانان تا حدودی دشوار است. البته آموزش نحوه مطالعه صحیح در کنار آشنایی با ترجمه، این مشکل را برطرف میکند که امروزه راه های زیادی برای آن وجود دارد.

برنامه ای که قصد داریم در این رابطه به شما معرفی کنیم، “قلم هوشمند قرآن” نامگذاری شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی بپردازیم.

قلم هوشمند قرآن

رابط کاربری :

بطور خلاصه میتوان گفت که محیط اپلیکیشن فوق، شیک و کاربرپسند بوده و برای مخاطبان دارای جذابیت های کافی میباشد. رنگبندی زنده و هماهنگ، فونت مناسب با امکان تغییر سایز و نوع قلم، آیکن های یکدست، چیدمان مرتب اجزای صفحه و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی، از جمله نقاط قوت قابل ذکر در این برنامه اندرویدی هستند. هرچند نقص های جزئی نیز در “قلم هوشمند قرآن” به چشم میخورد اما نکات مثبت آن به اندازه ای هست که بتوان از معدود نواقص مشاهده شده چشم پوشی کرد.

پیاده سازی رابط کاربری برنامه فوق، با رعایت استانداردهای لازم صورت گرفته و در ایجاد آن از تکنیک های اصولی استفاده شده است. این موضوع سبب گردیده تا جابجایی بین بخش های مختلف “قلم هوشمند قرآن” با سرعت بالا و پیچیدگی کم انجام پذیرد و همچنین استفاده از امکانات موجود برای همه اقشار کاربران راحت باشد. البته در بعضی موارد بهتر بود که هوشمندانه تر عمل شود اما راهنمای تعاملی برنامه معدود عواملی که باعث سردرگمی کاربر میگردد را برطرف میکند.

امتیاز AppReview به این بخش، 5 از 5 است.

قلم هوشمند قرآن

کاربرد :

وظیفه ای که “قلم هوشمند قرآن” به آن عمل میکند، در نهایت منجر میشود تا شما نحوه قرائت صحیح آیات قرآن را فرا بگیرید و همچنین با ترجمه و تفسیر آنها نیز آشنا شوید. در این اپلیکیشن اندرویدی امکانات جالب و مفیدی فراهم شده که بدون تردید برای همه افراد علاقه مند به یادگیری قرآن کاربرد خواهد داشت. ما در ادامه این امکانات را نام برده ایم و درمورد هریک توضیح مختصری داده ایم.

با لمس گزینه فهرست در منوی اصلی اپلیکیشن فوق، میتوانید لیست همه سوره ها را ببینید و مورد دلخواه را از میان آنها انتخاب کنید. در این صفحه از “قلم هوشمند قرآن”، امکان مشاهده فهرست جزءها، دسترسی سریع به شماره صفحه، آیه، جزء یا نام سوره، پرش به آخرین صفحه مطالعه شده و رفتن به محل نشانه گذاری نیز وجود دارد. همچنین با استفاده از ابزار جستجوی موجود در سربرگ و با وارد کردن یک کلمه، میتوانید آیه موردنظر خود را به سرعت بیابید.

پس از اینکه سوره موردنظر را باز کردید، کافی است تا بر روی یکی از آیه های آن اشاره نمایید تا قرائت و سپس ترجمه فارسی همان آیه شروع شود. تغییر قاری، نمایش متن ترجمه و تفسیر، نشانه گذاری صفحه، منوی تنظیمات، دسترسی سریع به شماره آیه، قرائت متوالی همه آیات، تغییر شماره صفحه و فهرست سوره ها و جزءها، از دیگر امکانات “قلم هوشمند قرآن” در صفحات داخلی هستند که راهنمای استفاده از آنها نیز وجود دارد. علاوه بر این شما میتوانید با لمس طولانی هر آیه، از قابلیت هایی همچون قرائت پیوسته صوت، پخش پیوسته تفسیر صوتی پس از دانلود فایل آن، اشتراک گذاری آیه و ترجمه و همچنین قرائت صوت تا پایان صفحه بهره ببرید.

 

قلم هوشمند قرآن

حال بد نیست به قسمت تنظیمات برنامه فوق رفته و گزینه های موجود در آن را نام ببریم. انتخاب قاری پیش فرض از میان 40 چهره سرشناس با امکان دانلود فایل صوتی مربوط به هر شخص، دریافت فایل هر سوره به صورت جداگانه برای قاری انتخاب شده، تعیین نحوه پخش صوت و تعداد تکرار آن، عملکرد اپلیکیشن پس از اشاره بر روی آیه یا لمس طولانی آن، تغییر گوینده ترجمه و تفسیر صوتی، نحوه نمایش ترجمه و تنظیماتی از قبیل لرزش هنگام لمس آیه و پخش صدای ورق زدن، از جمله گزینه های موجود در این بخش از “قلم هوشمند قرآن” هستند. شما میتوانید از گزینه جستجو در منوی اصلی، تنها با وارد کردن یک کلمه برای یافتن صفحه یا آیه مورد نظر خود نیز استفاده نمایید.

قابلیت هایی که در اپلیکیشن فوق گنجانده شده، به اندازه ای هستند که وظیفه آن به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد و باید گفت که “قلم هوشمند قرآن” کارایی لازم در زمینه آموزش نحوه قرائت آیات و ترجمه قرآن را دارد. البته با ایده پردازی و توسعه بیشتر، کمبودهای جزئی این برنامه نیز رفع خواهند شد و کاربران میتوانند حداکثر استفاده را از آن ببرند. امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت این اپلیکیشن باشیم.

موارد اشاره شده توسط AppReview، امتیاز 5 از 5 را برای این بخش به همراه دارد.

قلم هوشمند قرآن

قیمت :

این برنامه اندرویدی به صورت رایگان دریافت میشود اما تنها میتوانید به صدای تعدادی از سوره های قرآن دسترسی داشته باشید و به منظور استفاده نامحدود از فایل های صوتی، باید هزینه ارتقای “قلم هوشمند قرآن” را بپردازید. مبلغ درنظر گرفته شده برای این کار با توجه به امکاناتی که نام بردیم ناچیز است و از این رو، AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.