نگاه قرآنی به زن و خانواده؛ هدیه و معرفی یک کتاب

قرآن و اسلام، فرستادۀ خدا برای سامان بخشیدن به زندگی دنیا و آخرت زن و مرد ماست. و زمانی بهترین بهره را از این سفرۀ پربرکت الهی برده ایم که بتوانیم رهنمودهای آن را در زندگی خود جاری کنیم.

از همین جهت، و در آستانۀ شهادت جانسوز حضرت زهرا(س) بزرگترین بانوی تاریخ و اسوۀ زنان که قوام بخش خانواده ای پرمهر و خدایی بود. و دامن مبارکش پرورش گاه نسل منور ائمۀ معصومین و درخت پربار هدایت، به شما کتابی معرفی کنیم که همه ما را کمک می کند تا بتوانیم تعالیم اسلام را به صورت واقعی و عملی در زندگی مورد استفاده قرار دهیم.

معرفی کتاب

زن

کتاب «زن، آن گونه که باید باشد» با نگاهی عمیقا دینی به مساله های زن، خانواده و ازدواج نگاه دارد و تلاش می کند با توجه به شرایط جدید، پاسخ اسلام برای چگونگی زندگی خدایی را بیان کند. چرا که « اگر کسی بخواهد یکی از خطرات بزرگی که آینده‌ی کشورِ ما را تهدید می‌کند، بشناسد و پیشاپیش از آن خطر عبور کند و خدمت بزرگی به جامعه بنماید، باید در رابطه با خطر فروپاشی خانواده فکر کند و راه حلّی مطابق روح زمانه ارائه نماید.»

این کتاب اثر استاد اصغر طاهرزاده است. از اساتید مطرح علوم اسلامی که سالهاست بر قرآن و نهج البلاغه تمرکز  دارد. و با تدریس مفاهیم عمیق تفسیر آنها(خاصه تفسیر المیزان) برا عموم مردم و خواص شاگردان، تلاش دارند حکمت اسلامی در زندگی امروز و جهان واقعی امروز بهتر و بیشتر جریان یابد.

برای تهیه کتاب با ۲۲ درصد تخفیف اینجا را لمس کنید (فقط امروز)

«با توجه به این که نباید در مقابل سؤال‌های جدید، جواب‌های کهنه را تکرار کرد، باید عرض کنم فرهنگ مدرنیته، عالَم جدیدی را برای ما پیش آورده که در ظلمات آن همه چیز گم شده است.

در مباحث کتاب روشن خواهد شد در دنیای جدید انسان، تعریف دیگری از خود دارد و به تبع آن زن نیز معنی دیگری به خود گرفته که اگر بستر مناسبی برای ارتباط با او فراهم نشود؛ با نگاه‌های گذشته و در بسترهای گذشته نمی‌ماند و موجب بحران خانواده و جامعه می شود، و این در حالی است که بهشت زیر پای مادران است. و اگر مادرانِ جامعه درست عمل نکنند؛ جامعه به جهنمی تبدیل می شود که نه مرد می تواند ادامۀ حیات دهد و نه زن. »

همه‌ی ما معتقدیم وقتی ارزش خانواده را شناختیم، می فهمیم باید در مراقبت از آن سخت کوشا بود. ولی حرف ما این است که:

آهِ زندانی این دام بسی بشنیدم

حال مرغی که رهیده است از این دام بگو

راه حلی نیاز است که در شرایط جدید حیات توحیدی خانواده حفظ شود و آزاد از روحیه‌ی غربزدگی بتوان از طریق خانواده به سکنی‌گزیدن روحی رسید.» و این کتاب راه حل را بیان می کند.

«با این‌که موضوعات بحث شده بیشتر مربوط به زنان است ولی به همان اندازه که زنان باید در شرایط جدید تعریف درستی از خود داشته باشند تا تعریف فرهنگ مدرنیته از زن بر روح و روان آن ها غالب نشود، مردان نیز باید متوجه باشند در شرایط جدید ضروری است موقعیت زنان را درست ارزیابی کنند وگرنه یا هنوز چشم در گذشته‌ای دارند که قابل برگشت نیست و یا چیزی را درباره‌ی زنان می‌پذیرند که فرهنگ ظلمانیِ مدرنیته بر آن‌ها تحمیل کرده»

برای تهیه کتاب با ۲۲ درصد تخفیف اینجا را لمس کنید (فقط امروز)

مسائل داغ در نگاهی نو

از دیگر محورهای قابل توجه کتاب «زن آنگونه که باید باشد» می توان به موارد زیر اشاره کرد که هر کدام، مباحث دنباله دار و مهم پیش روی کسانی است که دغدغۀ زندگی دینی دارند:

  • نقطه ضعفی که در بعضی از خواهران و برادران متدین به چشم می‌خورد، نشناختن جایگاه لذات حلال با محرم خود است، به طوری که با روحیه‌ای مقدس مآبانه نسبت به آن بی‌توجه هستند.
  • بحث «ازدواج؛ تولدی دیگر» استاد به سؤالاتی جواب داده‌اند که عموماً خواهران و برادران در ابتدای زندگی با آن‌ها روبه‌رو هستند و اگر جواب درستی بگیرند، سال‌ها بعد از تصمیمات امروزشان پشیمان نیستند.
  • مسالۀ «خدمت» و «قدرت» از نکات دقیقی است با نظر به سخن رسول خدا(ص) موشکافی می شود، آنجا که فرمودند: «حُبِّبَ إِلَیَّ مِنَ الدُّنْیَا ثَلَاثٌ، النِّسَاءُ وَ الطِّیبُ وَ جُعِلَتْ قُرَّهُ عَیْنِی فِی الصَّلَاهِ»
  • استاد در بحث «مشورت با زنان» با دعوت ما به آیات قرآن و تدبّر در آن‌ها، ابتدا به خوبی روشن می‌کنند، محال است از نظر ارزش و رسیدن به کمال، ذره‌ای بین زن و مرد تفاوت باشد و سپس به جایگاه روایات پرداخته‌اند تا معلوم شود اگر خاستگاه روایات درست روشن گردد نه تنها کوچک‌ترین تحقیری در آن‌ها برای زنان نخواهد بود، بلکه برعکس آن روایات حساسیت جایگاه زنان را برای داشتن بستری مناسب در امر تربیتِ فرزند مدّ نظر دارند.
  • در بحث «عوامل بحران خانواده و راه برون‌رفت از آن» سعی شده با دقت در مشکلاتی که فرهنگ مدرنیته برای خانواده ایجاد کرده، ابتدا موضوع موشکافی شود سپس با نقد پیشنهادهایی که بدون در نظر گرفتن آفات فرهنگ مدرنیته، می خواهند نظام خانواده از دست رفته را به آن برگردانند، احیاء خانواده را با عبور از مدرنیته مدّ نظر قرار دهد.
سخن نهایی

«خانواده مرکب از اجزای پراکنده‌ای نیست که در کنار هم آمده‌اند، بلکه جمع یگانه‌ای است که همه سعی دارند برای هدف توحیدی آن جمع، منیت و انانیت خود را نفی کنند، و لذا هرگز با پذیرش تمدن غربی خانواده باقی نمی ماند. و نیز متوجه باشیم جمعی که طبق عادتِ خشک و خالی کنار هم آمده‌اند خانواده نیست و اصرار برای حفظ این نوع خانواده دور شدن از مطلب و باقی ماندن در سرگردانی است.»

 

این کتاب در ۲۹۵ صفحه با قیمت ۹۰۰۰ تومان عرضه شده که آن را با ۲۲درصد تخفیف و کمترین هزینه ارسال (مجموعا ۱۳۵۰۰ تومان) خدمت شما عرضه می کنیم تا گامی باشد در جهت ترویج فرهنگ ناب اسلامی.

برای تهیه کتاب با ۲۲ درصد تخفیف اینجا را لمس کنید (فقط امروز)