در زیر فهرستی از متداول ترین سوالات پیرامون قلم هوشمند آورده شده است. لطفا پیش از ارسال سوال ابتدا موارد زیر را مطالعه نمایید و سپس اگر مشکل شما حل نشد و جواب شما در بین موارد زیر نبود، از بخش ارتباط با ما در سایت و یا به کمک ایمیل sabahamrah.ir@gmail.com با کارشناسان پشتیبانی در تماس باشید. در صورت تمایل به تماس تلفنی می توانید در ساعتهای اداری با شماره تلفن ۳۲۶۵۸۳۰۴-۰۳۱ تماس حاصل نموده و با کارشناسان گفتگو نمایید.


1- چگونه می توانم برنامه را فعال کنم؟

برای ارتقا به نسخه نامحدود، می توانید از پرداخت درون برنامه ای مارکتی (بازار، ایران اپس، مایکت و …) که از آن طریق اقدام به دانلود برنامه نموده اید استفاده نمایید. مراحل پرداخت درون برنامه ای در مارکت های مختلف متفاوت است و باید به راهنمای آن مارکت مراجعه نمایید اما در تمامی آنها باید حتما ابتدا در آن مارکت عضو باشید که برای عضویت به یک ایمیل معتبر نیاز دارید. در صورتی که ایمیل ندارید یا به هر دلیلی با امکان پرداخت درون برنامه ای مارکتها را ندارید می توانید به آدرس http://shop.sabahamrah.ir مراجعه کنید و یک سریال تهیه نمایید و آن را در قسمت “فعالسازی با شماره سریال” وارد کنید تا برنامه به نسخه نامحدود ارتقا یابد. توجه داشته باشید که این شماره سریال تنها برای یک دستگاه اعتبار دارد، اما با حذف و نصب مجدد برنامه اعتبار آن از بین نمی رود. برای داشتن گزینه فعالسازی با سریال، برنامه را از سایت صباهمراه دانلود و نصب کنید.

توجه داشته باشید که برای خرید اینترنتی از هر کدام از روشها داشتن رمز دوم کارت بانکی است که در صورتی که تا به حال آن را فعال نکرده اید میتوانید با مراجعه به دستگاه های خودپرداز اقدام به فعالسازی رمز دوم کارت بانکی خود نمایید.


2- اگر خرید کرده باشم و به هر دلیلی برنامه را پاک کنم، برای فعالسازی مجدد باید چه کار کنم؟ آیا باید مجددا پول بدهم؟

خیر؛ در صورتی که برنامه را از طریق شماره سریال فعالسازی کرده باشید، با زدن گزینه “فعال سازی با شماره سریال” در صورت ارتباط با اینترنت برنامه به صورت خودکار دستگاه شما را تشخیص داده و به صورت خودکار فعال میشود.
همچنین در صورتی که از طریق پرداخت درون برنامه ای یکی از مارکتها (بازار، مایکت، ایران اپس و …) برنامه را فعال کرده باشید و با همان ایمیل قبلی در مارکتی که از آن خرید کرده اید لاگین باشید و گزینه “ارتقا به نسخه نامحدود” را فشار دهید، برنامه با کمک مارکت شما را شناسایی کرده و بدون کسر هزینه و نیاز به وارد کردن رمز کارت و …، برنامه به صورت خودکار به نسخه نامحدود ارتقا خواهد یافت.

دقت داشته باشید که در این روش باید اول مارکت را نصب کنید و در آن لاگین باشید و سپس اقدام به نصب و فعالسازی برنامه کنید.


3- برنامه صوت ها را پخش نمی کند. مشکل از کجاست؟

توجه داشته باشید که پیش از فعالسازی نسخه نامحدود برنامه پخش صوت فقط در سوره حمد و کلیه سوره های جز سی (نبا تا ناس) امکان پذیر است. در این صورت ابتدا از اتصال به اینترنت با سرعت مناسب و باز بودن صدای مدیای دستگاه خود مطمئن شوید. برای اطمینان از باز بودن صدای دستگاه ببینید آیا نمونه صوت های قاری ها (کنار اسمشان در لیست قاری ها) پخش میشود یا نه؟
در صورت عدم پخش صوت (یا بعضی از صوتها) با وجود اطمینان از باز بودن صدا و اینکه فایل های صوتی برنامه دانلود شده و موجودند؛ این احتمال وجود دارد که هنگام دانلود اینترنت شما بعد از مدتی دانلود قطع بوده اما از طرف ISP قطع بودن را نشان نداده است. (بعضی ISP ها اینطور هستند که هنگام اتمام اینترنت و قطع دسترسی صفحه تمدید اینترنت خودشان را نشان میدهند) در این حالت تمام فایلها با همان پیام ISP به ظاهر دانلود میشوند اما واقعا فایل خالی هست و حجمی هم از اینترنت شما مصرف نکرده است.
برای بررسی این حالت لطفا به پوشه SmartQuran بروید و فایلهای سوره و آیه ای که پخش نمیشود (شماره هر فایل، براساس شماره سوره و آیه است) را بررسی نمایید که آیا در برنامه مدیریت فایل آن فایلها برایتان پخش میشود یا خیر. در صورتی که اینطور باشد باید فایلهای خراب را پاک و مجددا پس از وصل شدن اینترنت آنها را دانلود نمایید.


4- چرا امکان قرائت پیوسته آیات در برنامه وجود ندارد و باید برای شنیدن هر آیه آن آیه را لمس کرد؟ آیا راهی برای پخش پی در پی آیات وجود ندارد؟

امکان پیوسته خواندن آیه ها در برنامه وجود دارد. با استفاده از لمس طولانی هر آیه می توانید عملکرد پخش به صورت مستمر داشته باشید. با استفاده از دکمه play در گوشه پایین سمت چپ نیز میتوانید آیات را یکی پس از دیگری بدون نیاز به لمس مکرر بشنوید.


5- چگونه می توانم پس از شنیدن قرائت هر آیه، پخش ترجمه آن آیه را غیرفعال کنم ؟

در قسمت تنظیمات برنامه گزینه نحوه پخش صوت را به صورت “قرائت قرآن” انتخاب کنید. همچنین در صورتی که این گزینه را غیرفعال کرده باشید با تنظیم گزینه به حالت “قرائت قرآن و پخش ترجمه” می توانید پخش ترجمه صوتی بعد از پایان آیه را مجددا فعال نمایید.


6- چگونه می توانم فایل های صوتی را بر روی کارت حافظه دانلود کنم؟

در صورتی که دستگاه شما امکان پشتیبانی از کارت حافظه را به برنامه بدهد، در قسمت تنظیمات گزینه انتخاب “محل ذخیره صوت” برای شما نمایش داده میشود که می توانید کارت حافظه را برای ذخیره انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که در صورتی که امکان دانلود صوت روی کارت حافظه برروی گوشی شما بسته باشد(اندروید 4.4 به بالا)، باید ابتدا صوت را روی حافظه داخلی گوشی ذخیره کرده و سپس خودتان پوشه SmartQuran را به صورت کامل فایل ها را به کارت حافظه منتقل کنید.


7- چرا متن بعضی از سوره های قرآن ناقص است و تنها چند آیه از آن سوره وجود دارد؟

در این برنامه سعی شده قرآن تا حد امکان مشابه کتاب واقعی طراحی شود، لذا برای سوره ها یا دعاهای طولانی متن در چند صفحه قرار داده شده اند كه می‌توانید از طریق لمس شماره‌ی صفحه‌ قبل و بعد در حاشیه سمت راست و چپ نرم‌افزار اقدام به ورق زدن صفحات نمایید و به سایر صفحات قرآن دسترسی پیدا نمایید.


8- چگونه می توانم بدون اتصال به اینترنت از برنامه استفاده کنم؟

برای استفاده آفلاین و دانلود می توانید در قسمت فهرست قاری ها یا بخش تنظیمات بر روی فلش سبزرنگ (رو به پایین) دانلود کنار اسم قاری یا مترجم کلیک کنید و از فهرست سوره ها سوره مورد نظر را دانلود نمایید و سپس برنامه را به صورت آفلاین استفاده نمایید.
همچنین برای دریافت فایلهای قلم هوشمند از طریق کامپیوتر به آدرس زیر مراجعه نمایید و طبق دستور العمل دانلود را انجام داده و به مسیر مخصوص در گوشی منتقل کنید
http://sabahamrah.ir/quran_sounds/


9- فایل‌های صوت برنامه را دانلود کرده بودم و استفاده می کردم، اما به تازگی برنامه آنها را نمی خواند و دوباره دانلود می کند. راهنمایی کنید.

سوره های دانلود شده و حتی هر آیه ای که یکبار در برنامه پخش شده باشد حذف نمی شوند و در پوشه SmartQuran ذخیره می شوند. برنامه ما چیزی را حذف نمی کند، چیزی هم خود به خود از گوشی حذف نمیشود، مگر اینکه خود شما یا برنامه ای آن را حذف کند. توجه داشته باشید که برنامه هایی مانند CleanMaster که اقدام به خالی سازی فضای حافظه دستگاه شما می کنند، فایلهایی را به شما به عنوان junk معرفی و با تایید شما حذف میکند. هنگام حذف این فایل ها دقت کنید فایلهای قلم هوشمند را حذف نکنید.


10- برنامه را از طریق پرداخت درون برنامه ای خریده ام، ولی فعال نشده است.

در موارد معدودی ممکن است هنگام تایید خرید از طرف بانک با اختلال مواجه شود که در این صورت وجه به حساب شما تا 72 ساعت برگشت داده می شود.
هنگام خرید از بازار، در صورتی که عملیات خرید با موفقیت انجام شده باشد ایمیلی از طرف بازار برای شما ارسال میگردد که شامل توکن پیگیری می باشد. اگر شما این ایمیل را دریافت کرده اید ولی باز هم برنامه غیرفعال است بر روی گزینه ارتقا به نسخه بدون محدودیت کلیک کنید (باید در حساب کاربری که با آن خرید کرده اید لاگین باشید) تا بدون هیچ هزینه ای برنامه فعال شود.
در مارکت ایران اپس نیز ممکن است برنامه فعال نشود ولی وجه پرداختی شما در کیف پول شما ذخیره شود که می توانید، مجددا با انتخاب گزینه کیف پول برنامه را فعالسازی نمایید.
اگر هیچ یک از موارد بالا اتفاق نیافتاده و مطمئن هستید که برنامه فعال نشده و هزینه هم از طرف شما پرداخت شده است با قسمت پشتیبانی مارکتی که از آن خرید کرده اید تماس حاصل نمایید.


11- آیا می توانم فایل های صوتی برنامه را از طریق کامپیوتر دریافت و به گوشی منتقل کنم؟

برای دریافت فایلهای قلم هوشمند از طریق کامپیوتر به آدرس زیر مراجعه نمایید و طبق دستور العمل دانلود را انجام داده و به مسیر مخصوص در گوشی منتقل کنید
http://sabahamrah.ir/quran_sounds


12- در هنگام شروع برنامه پیغام بستن اجباری برنامه (Force close) می دهد و برنامه بسته می شود. راه حل چیست؟

احتمالا برنامه به درستی نصب نشده است لذا برنامه را حذف و مجددا نصب نمایید. البته اگر قبلا برنامه را فعالسازی کرده باشد، خرید قبلی شما در ابتدا بعد از حذف از بین می رود؛ اما در صورتی که با همان ایمیل قبلی بر روی بازار یا هر مارکتی که از آن خرید کرده اید لاگین باشید و گزینه ارتقا به نسخه نامحدود را فشار دهید، برنامه با کمک مارکت شما را شناسایی کرده و بدون کسر هزینه و نیاز به وارد کردن رمز کارت و …، برنامه به صورت خودکار به نسخه نامحدود ارتقا خواهد یافت.


13- نمی‌ توانم برنامه را از طریق پرداخت درون برنامه ای فعال کنم. آیا راه حل دیگری برای فعالسازی برنامه وجود دارد؟

در صورتی که به دلیل نداشتن ایمیل یا هر دلیل دیگر با پرداخت درون برنامه ای مشکل دارید می توانید با مراجعه به آدرس http://shop.sabahamrah.ir با استفاده از خرید سریال فعالسازی، شماره سریال 15 رقمی فعالسازی برنامه را دریافت نموده و در برنامه وارد کنید تا برنامه فعال شود.


14- آیا خط عثمان طه در برنامه وجود دارد؟

بله؛ امکان نمایش متن با قلم عثمان طه در 2 حالت 15 سطری و آزاد(با امکان تغییر اندازه) وجود دارد.
البته قلم عثمان طه، قلم پیش فرض برنامه نیست. برای مشاهده متن در حالت عثمان طه به قسمت تنظیمات و بخش متن در برنامه مراجعه کنید.
هر صفحه عثمان طه باید 1بار دانلود شود.


15- صوت را دانلود کرده ام ولی بعد از قرائت هر آیه برنامه پیغام می دهد که به اینترنت متصل شوید. مشکل از کجاست؟

احتمالا شما صوت آیه قرآن را دانلود کرده اید اما صوت ترجمه دانلود نشده است و تنظیمات هم بر روی حالت پخش صوت و ترجمه هست.
در صورت تمایل به دانلود ترجمه میتوانید در قسمت تنظیمات برنامه، کنار اسم مترجم فلش سیاه رنگ رو به پایین را لمس کنید یا اینکه حالت پخش صوت را از “قرائت قرآن و پخش ترجمه” به “قرائت قرآن” تغییر دهید.


16- من که هزینه فعالسازی برنامه را پرداخت کرده ام پس چرا برنامه به صورت آفلاین نیست و باید فایل های قرائت و ترجمه را دانلود کنیم؟

یک دوره صوت کل قرآن (حداقل حدود 30 ساعت) با کیفیت مناسب حدودا 300 تا 500 مگابایت است و در هر برنامه قرآنی برای کل قرآن باید از طریق دانلود صوت اتفاق بیافتد و اختصاص به این برنامه ندارد.
از هزینه ای که شما پس از فعالسازی برای دانلود می دهید ما نه تنها منتفع نمی شویم؛ بلکه باید هزینه های سرور دانلود، پهنای باند و نگهداری آن را نیز بپردازیم. مطمئن باشید اگر راه دیگری جز دانلود صوت برای ارائه محصول در اینترنت وجود داشت ما همان راه را انتخاب می کردیم. ضمنا در این برنامه صوت هر آیه از هر قاری فقط یک بار دانلود و ذخیره می شود و دفعات بعد نیازی به اتصال به اینترنت و دانلود نیست.
البته اگر به هر دلیل برای دانلود مشکل دارید میتوانید DVD محصول را از فروشگاه های معتبر یا از فروشگاه اینترنتی صباهمراه تهیه نمایید.


17- چرا این برنامه را رایگان قرار نداده اید و باید برای استفاده از کل قرآن نسخه نامحدود را تهیه نماییم؟

گروه صباپ یک گروه مستقل است و از حمایت هیچ نهاد، دستگاه یا ارگان دولتی یا خصوصی نیز برخوردار نیست. تولید برنامه های با کیفیت نیز هزینه های زیادی از جمله طراحی، برنامه نویسی، سرور، تست و بازبینی، پشتیبانی، ارتقا و … دارد که تنها محل تامین این هزینه ها، مشارکت کاربران و قرآن دوستان عزیز است.
همچنین در نظر داشته باشید که هزینه این برنامه نسبت به یک دستگاه قلم قرآنی واقعی که در بازار به فروش می رسد بسیار ناچیز است.